Drevená terasa pri dome vyzerá skvelo a podľa našich skúseností pozitíva dreva prevažujú nad výhodami dlažby alebo WPC. Na druhej strane nevýhodou dreva môže byť, že často pracuje a treba sa oň starať. Prečítajte si najčastejšie otázky našich zákazníkov o tom, aké drevo si vybrať na terasu a ako sa oň starať.
Aké sú výhody drevenej terasy?
Na rozdiel od betónovej dlažby alebo keramických dlaždíc drevené terasy neakumulujú teplo a dá sa po nich chodiť naboso na priamom slnku. Po horúcom dni sa teplo z terasy nebude večer šíriť a ohrievať priľahlé miestnosti. V zime bude terasa príjemná, pretože nebude zamrznutá. Ďalšou výhodou je, že drevené terasy nebývajú klzké, takže sa na nich môžu hrať aj malé deti. Oprava je rýchla a jednoduchá a hlavne prírodný materiál vyzerá skrátka skvelo.
Aké sú nevýhody drevenej terasy?
Nevýhodou môže byť, že drevo „pracuje“, a preto je potrebné vybrať správne drevo a tiež príslušenstvo. Pri nesprávnom poklade môže terasa začať hniť, tomu však dokonale zabránia správne skrutky do dreva a dištančné podložky. Ďalšou nevýhodou môže byť, že drevo treba ošetrovať a pravidelne natierať impregnáciou alebo olejom. Na niektorých drevinách sa tiež môžu zdvihnúť triesky.
Aké drevo vybrať na terasu?
Na terasy sa používajú európske alebo exotické dreviny. Cena za exotické drevo býva vysoká a okrem toho pri ňom hrozí riziko skrútenia. Exotické drevo je drahšie a vzhľadom na jeho vysokú hustotu sa musí montovať naozaj starostlivo. U nás sa najčastejšie používajú európske dreviny, a to borovica lesná (alebo termopínium), smrekovec opadavý, smrekovec sibírsky alebo akácia. Najčastejšie sa používa sibírsky smrekovec, ktorý je z mäkších drevín najodolnejší a jeho drevo má vysokú hustotu. Pri správnej montáži a používaní vhodných skrutiek do dreva, dištančných podložiek a podložiek terasa vydrží až 15 rokov. Pri použití exotického dreva sa životnosť predlžuje až na 20 rokov.
Je lepšie použiť exotické alebo európske drevo?
Európske drevo je lacnejšie, napokon pochádza z našej zemepisnej šírky. V prípade európskeho dreva je tiež jednoduchšia montáž. Pri exotických výrobkoch počítajte s vyššími nákladmi a rizikom skrútenia; pri montáži sa musia používať vrtáky do železa. Životnosť sa však v porovnaní s európskym drevom predlžuje o 5 až 10 rokov. Ďalšou výhodou je, že z exotických drevín sa nezdvíhajú triesky (alebo len malé).
Treba sa starať aj o exotické drevo?
Často sa stretávame s názorom, že o exotické drevo sa netreba starať a že jeho farba zostane rovnaká. V praxi to však nie je pravda a podobne ako iné dreviny časom zošedivie. Preto vždy, keď drevo už nevyzerá ako nové, treba terasu napustiť olejom. Olejom obnovíte prirodzenú farbu dreva. Dávajte tiež pozor na to, že pred použitím oleja je často potrebné terasu dôkladne vyčistiť, a to nielen mechanicky, ale najlepšie čistiacim prostriedkom určeným špeciálne na drevené terasy alebo teflónovou kefou či vysokotlakovým čističom.
Treba drevo impregnovať?
Pred začatím montáže odporúčame natrieť všetky drevené časti impregnáciou alebo terasovým olejom, pretože z vlastnej skúsenosti vieme, že to predĺži životnosť dreva. Ak použijete impregnáciu, vyberte takú, ktorá nie je riediteľná vodou, v opačnom prípade bude drevo chrániť len dovtedy, kým ju nezmyje dážď. Vyberte si bezfarebnú impregnáciu, aby nezmenila farbu dreva alebo sa nezmiešala s farbou oleja.
Ako dlho terasa vydrží? Nezhnije drevo?
Každá terasa má určitú životnosť, ktorá závisí od druhu dreva, správneho ošetrenia a predovšetkým spôsobu montáže. Ak medzi hranol a drevo vložíte dištančné podložky, hranoly vhodným podkladom zdvihnete nad podložie a použite správne skrutky do dreva, môžete predĺžiť životnosť až na 15 rokov. Ak použijete exotické drevo, životnosť sa predĺži až na 20 rokov. Je dôležité, aby sa jednotlivé dosky a hranoly navzájom nedotýkali a aby vznikali medzery, ktorými môže voda rýchlo odtekať a terasa osychať. To dokonale zabezpečia terasové podložky. Nezabudnite tiež dôkladne pripraviť terén pod terasou a zabezpečiť, aby sa drevo nedotýkalo priamo zeme.
Ako ošetriť terasové dosky?
Pred montážou terasy je dobré celé drevo naimpregnovať. Pri ošetrení terasových dosiek je najlepším spôsobom ochrany terasový olej, ktorý chráni drevo pred vsakovaním vody. My olejom natierame všetko drevo vrátane hranolov ešte pred montážou a po montáži sa natrie ešte raz vrchná plocha. V takom prípade už nie je potrebné použiť impregnáciu. Okrem toho by sa drevo malo aspoň raz ročne naolejovať, ideálne dvakrát ročne. Pred olejovaním terasu dôkladne vyčistite, a to mechanicky, aby ste odstránili lístie a nečistoty, a najlepšie pomocou čistiaceho prostriedku určeného špeciálne na drevené terasy, prípadne pomocou teflónovej kefy či vysokotlakového čističa.
Ako sa starať o terasu?
Každé drevo časom zošedivie a stratí svoju prirodzenú farbu, preto je potrebné jeho pravidelne čistenie a natieranie olejom. Čistenie je potrebné vykonávať mechanicky (odstraňovať nečistoty, lístie atď.), ale často aj chemickým prípravkom určeným špeciálne na drevené terasy, teflónovou kefou či vysokotlakovým čističom.