Rektifikačné terče sa používajú na drevené terasy aj pod dlažbu. Všimnite si, že v oboch prípadoch môžete použiť rovnaký terč, ale s rozdielnou hlavou. Na čo presne sa používajú terče a ako ich používať? Prečítajte si časté otázky.
Na čo sa terče používajú?
Terče sa používajú na odstránenie rozdielov v sklone terás (vnútorných a vonkajších) a dosiahnutie požadovanej konečnej úrovne. Ak rozdiel v teréne nie je veľký, budú vám stačiť granulátové podložky.
Ako by mal vyzerať podklad pod terče?
Ideálne je vykopať pôdu do hĺbky približne 20 cm, položiť netkanú textíliu, aby sa zabránilo prerastaniu trávy, zasypať štrkom a zarovnať a zhutniť vibračnou doskou. Pod terče odporúčame položiť na štrk ešte betónové dlaždice, ktoré rozložia hmotnosť z miest, po ktorých sa bude najviac chodiť.
Potrebujem terče so samonivelačnou hlavou?
Ak staviate drevenú terasu, samonivelačná hlava nie je potrebná. Z vlastnej skúsenosti vieme, že vzhľadom na dĺžku hranola drobné nepresnosti neprekážajú, okrem toho hranol sa dá priskrutkovať priamo do terča, takže zvyčajne ani nie je potrebné mať na terči úchyt na hranol.
Koľko terčov potrebujem?
Pri kladení terčov pod drevenú terasu záleží najmä na veľkosti hranola. Odporúčame použiť obdĺžnikový prierez a hranoly položiť na výšku, majú väčšiu nosnosť a terče môžete umiestniť približne 80 cm od seba. Príklad: Ak má hranol napríklad rozmery 70 x 40 mm a dĺžku 1 600 mm, odporúčame použiť 3 terče.
Môžem použiť terče pod dlažbu?
Určite áno, ale v takom prípade si musíte vybrať rektifikačné terče so samonivelačnou hlavou. Na mieste, kde sa stretávajú všetky štyri rohy, nájde terč vďaka hlave ideálny sklon a vyhnete sa tomu, že niektorý roh bude vyčnievať.